Kinofilmové zrcadlovky



Praktica PLC3
výrobce:                       VEB Pentacon, Drážďany, NDR
rok výroby:                   1978 -1983
závěrka:                       kovová štěrbinová vertikální, časy: B, 1/1, 1/2, 1/4, 1/8,                                          1/15 1/30, 1/60, 1/125, 1 / 250,1 / 500, 1/1000
objektiv:                       m42, , Pancolar Elektric, 50 mm/f1,8
fotí na:                         kinofilm
velikost filmového pole:  24 x 36 mm

další snímky fotoaparátu




Praktica BCA
výrobce:                       VEB Pentacon, Drážďany, NDR
rok výroby:                   1986 - 1989
závěrka:                       kovová štěrbinová vertikální,
                                   časy:
                                     automaticky - plynulá změna rychlosti  1 s - 1/1000 s
                                     mechanicky - 1/60 s, B
objektiv:                       bajonet Praktica -B, Prakticar, 50 mm/f1,8
fotí na:                         kinofilm
velikost filmového pole:  24 x 36 mm
další snímky fotoaparátu
  
Ti starší, kteří si ještě pamatují poměry v sociaistickém Československu si jistě vzpomenou, že za socialismu se nenakupovalo, ale shánělo. Když jsem se v roce 1988 rozhodl nahradit patnáct let používaný Zenit E modernější Prakticou, nezbývalo, než pravidelně navštěvovat prodejnu Foto.kino s dotazem kdy dostanou nové zboží. Původně jsem si myslel na Prakticu BX-20, v té době horkou novinku (...a také velmi nedostatkový model). S blížícím se termínem narození našeho prvního syna a velkým otazníkem u termínu dodání BX-20, nakonec padlo rozhodnutí nečekat a vzít za vděk jednodušší, zato však dostupnou Prakticou BCA. Ironií osudu Praktica BX-20 dorazila na prodejnu ve stejný týden, kdy se syn narodil :-).

Praktica BCA electronic je jakýmsi základním modelem řady B. Jeho cena byla relativně nízká, přesto však bylo možno používat stejně rozsáhlé příslušenství jako u vlajkových lodí B200 a BC1. Typ BCA se vyráběl od srpna 1986 do prosince 1989 a celkem bylo vyrobeno 231 806 kusů – je to spolu s typem B100 nejrozšířenější typ řady B. Konstruktéry typu BCA byli Werner Hahn a Rolf Noack (ten byl také šéfkonstruktérem celé řady L). Závěrka pracuje s časy od 1/1000 do 1 s +B; expoziční časy vyjma B jsou nastavovány plynule, což přispívá k přesnější expozici. Mechanický a synchronizační čas je 1/60 s – ten pracuje i bez baterie. Stav baterie lze kontrolovat po přepnutí do režimu „Check“ – po lehkém stisku spouště musí svítit LED u hodnoty 1000-60 po dobu nejméně 3 s a žádná další dioda nesmí svítit ani blikat. Životnost baterie se pohybuje v řádu měsíců až let, podle použití.

Model má zachovánu kompatibilitu s veškerým příslušenstvím a lze použít i převíječ (Praktica B winder). Rovněž zde zůstalo praktické okénko se zrcátkem, které odráží do hledáčku aktuálně nastavenou hodnotu clony. Hlavní odlišností od lépe vybavených sestřiček řady B je fakt, že přístroj si hodnoty aktuálně nastaveného expozičního času nechává víceméně pro sebe. Při nastavení režimu „Auto“ (ostatně jiný mód kromě mechanické šedesátiny a času B ani není k dispozici) totiž není žádná možnost jak nastavit či zjistit použitý expoziční čas. V hledáčku je celkem 5 diod (shora dolů) – červená OVER pro přeexpozici (čas nad 1/1000s a tedy mimo rozsah závěrky), zelená 1000/60, oranžová nebo žlutá 30/1, červená UNDER pro podexpozici (čas delší než 1 s) a konečně zelená pro signalizaci nabití blesku. Dozvíme se tedy jedině to, že čas se pohybuje mezi tisícinou až šedesátinou (a lze tedy fotografovat z ruky), případně že se nachází mezi třicetinou a sekundou (a je třeba použít stativ). Tato úspornost vhodná pro začátečníky je pro vážnější práci naprosto nevhodná a větší sdílnost by BéCéÁčku určitě prospěla. Jediná možnost, jak zasáhnout do automaticky stanovené a nastavené expoziční doby, jsou korekce v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/2 EV. Možnost korekcí je fakticky mnohem širší, protože samozřejmě lze ručně nastavit jinou citlivost filmu, čímž získáme krok 1/3 EV; otázkou ale je, jestli to k něčemu vůbec je, když o expozici nevíme víceméně nic... Některé modely mají hodnoty u voliče expozičních korekcí označenou římskými, některé pak arabskými číslicemi. Jistou nevýhodou je absence tlačítka kontroly hloubky ostrosti, na druhou stranu je Praktica BCA konzumní začátečnický model a konstruktéři zřejmě nepočítali s tím, že by nějaký začátečník kontrolu hloubky ostrosti potřeboval.





Nikon FG
výrobce:                       Nikon Kogaku, Japonsko
rok výroby:                   1982 - 1986
závěrka:                       šterbinová vertikální
                                    časy 1 - 1/000, B
objektiv:                       Nikon E, 50 mm/f 1,8
fotí na:                         kinofilm
velikost filmového pole:  24 x 36 mm

další snímky fotoaparátu




Canon EOS 300 + grip BP-200
výrobce:                       Canon, Japonsko
rok výroby:                   1999
závěrka:                       šterbinová vertikální
objektiv:                       Canon EF 28-90 II, 28-90 mm/f 4-5,6
fotí na:                         kinofilm
velikost filmového pole:  24 x 36 mm



další snímky fotoaparátu

Moje poslední filmová zrcadlovka, po ní již přišel digitál. Pořídil jsem si jej v roce 2004, kdy se začal prodávat vylepšený model EOS 300V a EOS 300 se doprodával za příjemnou cenu. Brzy jsem doplnil přístroj bateriovým gripem BP-200 a zbavil se tak nutnosti pořizovat relativně drahé baterie CR2 pro napájení fotoaparátu protože Grip umožnil napájet fotoaparát 4 tužkovými alkalickými bateriemi. 

Přestože EOS 300 je celý plastový, včetně bajonetu objektivu a vedení kinofilmu, neměl jsem s mím za celou dobu používání jediný problém. Nepotvrdily se ani mé obavy ohledně plastového bajonetu objektivu při používání objektivů s bajonetem kovovým. Plastový bajonet ustál výměny po celou dobu používání fotoaparátu se ctí a bez výrazných známek opotřebení.

Žádné komentáře: