neděle 7. července 2013

Bateriový grip MK 1100 od MEIKE pro EOS 1100D a jeho úpravy

Po pořízení zrcadlovky Canon EOS 1100D vzhledem k dobrým zkušenostem s gripem u Canonu EOS 60D (viz samostatná recenze) jsem se začal poohlížet po gripu i pro tento model. Canon 1100D je nástupce modelu EOS 1000D oproti kterému byl v mnohém změněn. Podrobnou recenzi na jedenáctistovku si můžete přečíst zde: digineff - recenze Canon EOS 1100D
Většina změn byla k lepšímu, ale některé změny jsou minimálně diskutabilní. Na jedenáctistovce zmizela samostatná dvířka na paměťovou kartu, protože slot paměťové karty se přestěhoval do bateriové šachty a je uzavírán společně s bateriovou šachtou dvířky na spodní straně přístroje. Přístroj dostal i nový, výkonnější a akumulátor. Tyto změny patrně vedly výrobce k tomu, že pro tento model bateriový grip nevyrábí. O to větší byla moje radost, když jsem zjistil, že grip přece jen existuje. Vyrábí jej firma MEIKE a dá se pořídit za necelých 1000 Kč.


Jaký je grip MK-1100D a jak funguje
Zpracování gripu je na velmi slušné úrovni, jak plastové díly, tak pogumování přední části rukojeti gripu dobře lícují, nikde nejsou patrné žádné otřepy.Povrch plastových dílů je sametově lesklý a dobře ladí s povrchem přístroje, Povrch pogumované části má jemnou strukturu, je neklouzavý a umožňuje spolehlivý úchop. Grip umožňuje používat pouze jeden nebo dva akumulátory,. (Gripy k vyšším modelům zrcadlovek Canon umožňují i používání tužkových baterií). S tělem přístroje se grip spojí vsunutím komínku s napájecími kontakty do akumulátorové šachty a utažení stativového šroubu. Před nasazením gripu je třeba vyjmout z fotoaparátu dvířka akumulátorové šachty. Aby se předešlo jejich ztrátě, vsunou se do držáku na komínku s napájecími kontakty (viz fotogalerie níže). Grip na těle přístroje sedí přesně a pevně bez vůlí a vrzání,

propojovací kabel
Po nasazení gripu na tělo fotoaparátu jsou propojeny pouze napájecí kontakty. Chcete-li, aby byla funkční i druhá spoušť (jiné ovládací prvky na gripu nejsou), je třeba použít propojovací kablík z příslušenství gripu kterým propojíte grip s tělem přístroje. Na levém boku gripu je za tímto účelem konektor, na fotoaparátu použijete zdířku pro dálkovou spoušť. Osobně tuto možnost nevyužívám, vyčnívající konektory propojovacího kablíku mi vadí více než nemožnost používání spouště na gripu.

Během používání gripu jsem objevil dvě menší mechanické vady, které nijak neomezují vlastní funkčnost fotoaparátu s gripem, ale jedna z nich znemožňuje následné použití fotoaparátu bez gripu. Elektronika gripu včetně ochrany proti nežádoucím vyrovnávacím proudům mezi rozdílně nabitými akumulátory funguje dobře, pouze diagnostika stavu akumulátorů má poněkud odlišný průběh oproti měření ve fotoaparátu. 

Aretace akumulátoru v šachtě přístroje
plastový aretační zobáček
První závada je spojená s tvarem napájecího komínku. Na boku bateriové šachty fotoaparátu je plastový aretační zobáček jistící zasunutý akumulátor proti vypadnutí. Při používání fotoaparátu bez gripu je vše v pořádku. Po vsunutí akumulátoru do šachty fotoaparátu aretační zobáček po dotlačení akumulátor zajistí a vše je jak má být. Pokud je ale místo akumulátoru v akumulátorové šachtě zasunut komínek gripu, dojde k tomu, že aretační zobáček akumulátoru je během zasunutí napájecího komínku gripu odtlačen do boku, stejně jako při zasunování akumulátoru. Ale na rozdíl od akumulátoru, u gripu zůstává zobáček odtlačený po celou dobu nasazení gripu na fotoaparát. Protože aretační zobáček je z plastu, při dlouhodobějším odtlačení komínkem gripu (celý den a více) přestává zobáček pružit. Po sejmutí gripu zůstane odklopený. V této poloze brání zavření dvířek bateriového prostoru a otevřená dvířka blokují zapnutí fotoaparátu.

Náprava je celkem jednoduchá a zvládne ji každý průměrně manuálně zručný jedinec. Stačí vypilovat výřez do napájecího komínku a tím vytvořit dostatečný prostor aretačnímu zobáčku aby se po nasazení gripu na tělo fotoaparátu mohl vrátit do stejné polohy jako po vložení akumulátoru při používání fotoaparátu bez gripu.
Před vlastním pilováním je kvůli přístupnosti k jednotlivým dílům potřeba grip rozebrat vyšroubováním všech šroubků na dolní a vrchní části gripu (viz foto).
šroubky spojující brip
 Po jejich vyšroubování opatrně oddálíme zadní část gripu od přední a vyjmeme torzo s elektronikou a bateriovými šactami a rovněž komínek s napájecími kontakty. Nakonec rozpojíme konektory spojující přední díl gripu s deskou elektroniky a komínek s napájecími kontakty s deskou elektroniky (viz foto)
 
umístění konektorů
 Tím máme jednotlivé díly volně přístupné a můžeme vypilovat výřez do napájecího komínku a upravit lem komínku na přední i zadní části gripu. Tvar výřezu a rozsah úprav přední i zadní části gripu jsou dobře patrné z přiložených fotografií. Při určení správné polohy výřezu na boku napájecího komínku jsem si pomáhal přiložením akumulátoru a poté zkusmým zasunutím komínku do akumulátorové šachty fotoaparátu. Nezapomeňte zkosit náběhovou hranu výřezu! To je důležité pro sejmutí gripu z těla přístroje. Pokud byste udělali pravoúhlý výřez bez zkoseného náběhu, grip by sice šel normálně nasadit, ale nešel by sundat!!!. Přes tělo gripu byste se nedostali k aretačnímu zobáčku aby jste jej mohli odsunout do boku jako při vyjímání baterie. 
Po vypilování výřezu a odzkoušení jeho funkčnosti můžeme přikročit k jeho složení dohromady. Nejdříve připojíme zpět na desku elektroniky konektory komínku a předního dílu gripu, poté do předního dílu gripu vsuneme nosný díl s elektronikou (nezapomeneme na jeho horní stranu vrátit kolečko se stativovým šroubem) a komínek, přiložíme zadní díl a lehce jej dotlačíme k přednímu dílu. Současně kontrolujeme, zda jsme někde neuskřípli některý z vodičů.  Nakonec zašroubujeme všechny šroubky.  
úprava lemu komínku předního a zadního dílu gripu
tvar a umístění výřezu na komínku gripu
pohled na úravené místo po sestavení
Takto upravený grip lze na těle fotoaparátu ponechat libovolně dlouho bez obavy, že po jeho sejmutí nepůjde fotoaparát požívat .

Volná dvířka baterivého prostoru
 Druhá závada není nijak závažná a je možné, že se týká jen některých kusů. Na mém gripu zámek dvířek bateriové prostoru vykazoval malou vůli, což se po zavření dvířek projevovalo jejich klepáním při pohybu s fotoaparátem. Nebylo to nic hrozného, ale klepající dvířka mi vadila. Možností nápravy se nabízelo více - přihnout zobáček zámku, snížit výšku vymezovacího kroužku na ose zámku... Já se rozhodl pro cestu nejmenší pracnosti a z obou stran výřezu pro západku zámku jsem chemoprenem přilepil dva malé kousky tenké gumy vystřižené ze staré duše do kola. Od té doby je od klepání volných dvířek pokoj.
kousky přilepené gumy zamezují klepání dvířek bateriového prostoru

Měření stavu nabití akumulátoru
Poslední vada je spíše "vadou na kráse". Diagnostika gripu měří napětí baterií s poněkud jiným průběhem než přístroj samotný. Hned úvodem vás mohu uklidnit, že se nejedná o fatální chybu omezující nebo znemožňující používání gripu. Jde jen o odlišný průběh měření od plně nabitého (nebo nabitých) akumulátoru po jeho (či jejich) vybití.
Testoval jsem rozdílnost chování indikace stavu akumulátoru fotoaparátu bez gripu a s gripem. Nabil jsem na akumulátor na maximum a vložil jej do fotoaparátu bez gripu a postupně jej vybíjel exponováním snímků až do úplného vybití. Při každém poklesu o jeden dílek na indikátoru  jsem akumulátor z fotoaparátu vyndal, nasadil na fotoaparát grip a porovnal stav indikace. Poté jsem opět grip sundal, akumulátor vložil zpět do fotoaparátu a pokračoval ve vybíjení o další dílek. Opět jsem namontoval grip pro ověření signalizace s gripem, sundal grip, akumulátor vložil do fotaparátu ... takto jsem pokračoval až do stavu, kdy se fotoaparát vypnul z důvodu vybití akumulátoru. Znovu jsem nabil akumulátor a celý test opakoval s tí rozdílem, že nyní jsem vybíjel akumulátor ve fotoaparátu s nasazeným gripem a kontroloval stav ve fotoaparátu bez gripu.

Takto jsem otestoval chování indikace stavu akumulátoru se značkovým akumulátorem Canon LP-E10 860 mAh dodaným s s fotoaparátem a s neznačkovým akumulátorem AVACOM LP-E10 1200 mAh. Testy obou akumulátorů jsem několikrát opakoval a vždy jsem dospěl ke stejným výsledkům. Počet nafocených snímků s gripem i bez gripu byly prakticky stejné, rozdíl nebyl větší než 12 snímků. Indikace plně nabitého stavu a vypnutí při vybitém akumulátoru probíhá stejně na fotoaparátu bez gripu i s gripem. Rozdíl v indikaci se projevuje v průběhu poklesu napětí mezi těmito dvěma stavy. Zatímco na samotném fotoaparátu probíhá indikace lineárně, postupně s vybíjením akumulátoru ubývají jednotlivá políčka, u fotaparátu s gripem  indikátor poměrně  strmě klesá a při cca 50% vybití akumulátoru (porovnáno s měřením ve fotoaparátu bez gripu) již vykazuje stav téměř vybité baterie (blikající symbol baterie s jedním dílkem). V tomto stavu pak vydrží až do úplného vybití akumulátoru (s vypnutím přístroje). K vypnutí fotoaparátu však dojde ve stejný okamžik jako u fotoaparátu bez gripu. Takže jde jen o to, nenechat se znervóznit blikajícím indikátorem.

Bateriový grip MEIKE MK-1100D  používám již dva roky a po odstranění drobných nedostatků popsaných v tomto článku slouží bez jakýchkoliv závad k mé plné spokojenosti.

další fotografie sestavy fotoaparátu s gripem a s detaily gripu zde

L.K

Žádné komentáře: